لوگو-لیفتراک-خالد-khaled-liftrack

0172 188 0912

۱۷ گور باستانی در محوطه ایزگام رامسر کشف شد ۱۷ گور باستانی در محوطه ایزگام رامسر کشف شد

ساری- سرپرست هیئت باستان شناسی محوطه باستانی ایزگام دشت رامسر از کشف و شناسایی ۱۷ گور متعلق به عصر مفرغ میانی و دوره آهن در این منطقه خبر داد.

به گزارش لیفتراک خالد، محمدرضا خلعتبری گفت: دومین فصل کاوش محوطه باستانی ایزگام دشت شهرستان رامسر به کشف و شناسایی ۱۷ گور متعلق به عصر مفرغ میانی و دوره آهن منجر شد.

وی افزود: آغاز فصل کاوش این محوطه باستانی بی‌بدیل در غرب مازندران در سال ۱۳۹۶ آغاز شده بود که کشف آثاری از عصر مفرغ میانی، دوره آهن، دوره تاریخی و اسلامی را در پی داشت.

عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی افزود: نتایج فصل نخست کاوش این محوطه باستانی در قالب کتابی با عنوان «رامسر در بستر تاریخ» توسط نگارنده چاپ و منتشر و با اقبال فراوانی از سوی جوامع فرهنگی شهرستان رامسر روبرو شد.

وی اظهار کرد: دومین فصل کاوش این محوطه باستانی با توجه به اهمیت موضوع پس از یک وقفه ۶ ساله به دلایل مختلف از جمله بروز و رواج ویروس کرونا در سال جاری پی گرفته شد.

خلعتبری گفت: تاکنون هیئت اعزامی توانسته با شناسایی بخش‌های مختلف این گورستان باستانی از نظر دوره‌ای، هفده گور ازنوع قبور کلان سنگی، چهارچینه سنگی، دلمن و … متعلق به عصر مفرغ میانی (۱۶۰۰-۲۰۰۰ ق. م) و دوره آهن I (۱۰۰۰-۱۳۵۰ ق. م) را شناسایی کند.

عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی، با اشاره به اینکه کاوش یکایک این قبور شناسایی شده در حال انجام است تصریح‌کرد: هیئت اعزامی را در سال جاری متخصصین باستان‌شناس، انسان‌شناس زیستی، مهندسی معمار، نقشه‌بردار، طراح و … همراهی می‌کنند.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی ابراز امیدواری‌کرد، با پایان گرفتن کار پژوهش میدانی این محوطه گورستانی و انجام مطالعات آزمایشگاهی در زمینه سالیابی مطلق، ژنتیک، تغذیه و … نتایج کاوش این فصل را چون گذشته در قالب کتابی با عنوان «رامسر در بستر تاریخ ۲» چاپ و منتشر کند.منبع : مهر نیوز