لوگو-لیفتراک-خالد-khaled-liftrack

0172 188 0912

بازار خودرو در خواب زمستانی/ دیگر هیچ خودرویی زیر ۴۰۰ میلیون نیست |به گزارش خبرنگار مهر، تقریباً از تابستان تا پایان فصل پاییز حتی با وجود نوسانات بازار ارز، قیمت خودرو چندان دستخوش تغییر نشده بود و قیمت‌ها با یک ثبات نسبی پیش می‌رفتند، اما با ورود به فصل زمستان افسار قیمت‌ها کشیده شد و شاهد افزایش بیش از ۱۰۰ میلیون تومانی در برخی از خودروها نیز بودیم. کارشناسان عمده دلیل این افزایش قیمت‌ها را عدم تحقق وعده‌های سیاست‌گذار مبنی بر واردات انبوه خودرو، عرضه خودروی اقتصادی و واردات خودروهای کارکرده عنوان می‌کنند.

امروز وضعیت به گونه‌ای جلو رفته که دیگر هیچ خودرویی در بازار آزاد ایران کمتر از ۴۰۰ میلیون تومان نیست. حتی وضعیت قیمت‌ها در بازار خودروهای کارکرده هم تعریفی ندارد. قیمت‌ها در آن بخش هم به دلیل اینکه تقاضا بیشتر از بخش خودروهای نو است، به شدت افزایش یافته و شرایط برای مصرف‌کنندگان واقعی سخت شده است.

نکته قابل توجه اما ساکت بودن بازار خودرو است؛ بررسی میدانی بازار خودرو حکایت از آن دارد که مصرف‌کنندگان تمایلی به خرید خودرو ندارند و اغلب به منظور مطلع شدن از قیمت‌ها در بازار حاضر می‌شوند. فروشندگان نیز همچنان بلاتکلیف هستند و به دلیل عدم واردات خودرو، نمی‌دانند باید چه رفتاری در بازار داشته باشند در واقع به نظر می‌رسد همه در حالت انتظار مانده‌اند تا ببینند سیاست‌گذار بالاخره چه تصمیمی برای صنعت و بازار خودرو به ویژه در بخش واردات خودرو اعم از کارکرده و نو می‌گیرد.

در این بین تقریباً از هفته پیش و به دلیل عقب‌نشینی نرخ ارز در بازار آزاد قیمت خودرو آرام گرفته است؛ قیمت دلار پس از ورود به کانال ۶۲ هزار تومان مجدد به زیر ۶۰ هزار تومان بازگشت و هم‌اکنون در کانال ۵۹ هزار تومان معامله می‌شود که همین امر توانسته هیجان بازارهای موازی همچون خودرو را کاهش دهد؛ به‌گونه‌ای که طی این چند روز از افزایش خبری نیست. نزولی شدن قیمت‌ها برخلاف زمان صعودی شدن، تدریجی و به صورت قطره‌چکانی است و با کندی پیش می‌رود، اما در مجموع به نظر می‌رسد تقریباً ترمز افزایش قیمت خودرو کشیده شده و خودرو از نردبان افزایش قیمت در حال پایین آمدن است و به سمت تعطیلات نوروزی پیش می‌رود.

قیمت خودروهای پرتیراژ تولید داخل به شرح زیر است.

خودرو۲۶ اسفند ۱۴۰۲۴ اسفند ۱۴۰۲
پژو ۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما۶۳۵ میلیون تومان۶۱۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ اتوماتیک TU۵P۹۸۰ میلیون تومان۸۶۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ تیپ ۵۷۰۰ میلیون تومان۶۵۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ دنده‌ای۷۴۵ میلیون تومان۷۲۰ میلیون تومان
پژو پارس ELX-TU۵۸۱۵ میلیون تومان۷۷۰ میلیون تومان
پژوپارس LX۸۱۰ میلیون تومان۷۴۵ میلیون تومان
تارا دنده‌ای V۱۸۰۰ میلیون تومان۷۸۵ میلیون تومان
تارا اتوماتیکیک میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومانیک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان
دناپلاس اتوماتیک توربوآپشنالیک میلیارد و ۱۰ میلیون تومان۹۸۵ میلیون تومان
دناپلاس دنده‌ای ساده۷۶۰ میلیون تومان۷۴۰ میلیون تومان
راناپلاس ارتقا یافته۶۰۰ میلیون تومان۵۹۵ میلیون تومان
ساینا S دنده‌ای بنزینی۴۱۵ میلیون تومان۴۰۵ میلیون تومان
ساینا S اتوماتیک۴۸۵ میلیون تومان۴۷۵ میلیون تومان
سمند سورن پلاس EF۷ بنزینی۶۷۵ میلیون تومان۶۶۵ میلیون تومان
شاهین G اتومات۸۴۰ میلیون تومان۸۱۵ میلیون تومان
شاهین G دنده‌ای۶۶۵ میلیون تومان۶۸۰ میلیون تومان
کوییک GX L دنده‌ای۴۲۵ میلیون تومان۳۵۹ میلیون تومان
کوییک R پلاس اتوماتیک۵۱۵ میلیون تومان۴۹۲ میلیون تومان
کوییک SR دنده‌ای۴۱۵ میلیون تومان۳۹۲ میلیون تومان

بازارِ راکد

در سال‌های قبل در ایام عید بازار خودرو نیز دچار جنب‌وجوش خوبی می‌شد و تقریباً اغلب خرید و فروش‌ها در این ایام انجام و مصرف‌کنندگان با خودروها نو وارد سال جدید می‌شدند. اما امسال خبری از معامله خودرو در بازار نیست و مصرف‌کنندگان به دلایلی همچون قدرت خرید پایین، قیمت‌های نجومی خودرو و بلاتکلیفی بازار تمایلی به خرید ندارند.

اسد کرمی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در این ارتباط می‌گوید: از مدت‌ها قبل بازار خودرو دچار رکود شده و این رکود همچنان بر بازار حکم‌فرماست. معاملات در بازار تعریف چندانی ندارد و خرید و فروش خاصی صورت نمی‌گیرد.

کرمی به وضعیت قیمت‌ها در بازار آزاد اشاره کرده و می‌افزاید: با توجه به اینکه طی هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت ارز در بازار آزاد بودیم قیمت خودرو نیز به تبعیت از آن دچار افزایش قیمت شد. افزایش قیمت‌ها در بازار نیز کاملاً محسوس و مشخص بود.

وی می‌گوید: از چند روز پیش که قیمت ارز در بازار آزاد روند نزولی و تقریباً باثباتی را گرفت، قیمت خودرو را نیز از روند افزایشی کوتاه آمد و طی یکی دو روز گذشته نه تنها افزایش قیمتی رخ نداده، بلکه قیمت انواع خودرو در بازار آزاد با کاهش‌های نسبی و جزئی همراه بوده است.

قیمت خودروهای پرتیراژ مونتاژی به شرح زیر است.

خودرو۲۶ اسفند ۱۴۰۲
هایما S۵یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان
هایما S۸۲ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان
دیگنیتی پرایم۲ میلیارد و ۳۰ میلیون تومان
دیگنیتی پرستیژ۲ میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان
فیدلیتی پرایم ۷ نفرهیک میلیارد و ۹۹۰ میلیون تومان
اینرودز C۳۵۷۸۵ میلیون تومان
جک S۳ اتوماتیکیک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان
جک S۵ اتوماتیکیک میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان
جک G۴۸۶۰ میلیون تومان
کی ام سی J۷یک میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومان
کی ام سی K۷یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان
کی ام سی T۸یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون تومان
ام وی ام X۲۲ اتوماتیک پرویک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان
ام وی ام X۲۲ دنده‌ای اسپرت۸۶۰ میلیون تومان
چری آریز و۵T IEیک میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان
چری تیگو ۷یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان
فونیکس FX پریمیوم۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون تومانمنبع : مهر نیوز