اجاره لیفتراک خالد

0172 188 0912

بازار خودرو امسال اشباع می‌شود/وزارت صمت ابزار مهار تورم را ندارد

بازار خودرو امسال اشباع می‌شود/وزارت صمت ابزار مهار تورم را ندارد



بازار خودرو امسال اشباع می‌شود/وزارت صمت ابزار مهار تورم را ندارد

سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه بازار خودرو امسال اشباع می‌شود، گفت: وزارت صمت نگران گرانی خودرو است اما ابزاری برای مهار تورم و نرخ ارز ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، امید قالیباف در توضیح ایرادات مطرح شده توسط برخی مسئولان در حوزه خودرو اظهار داشت: بخشی از صنعت خودرو که مربوط به تولید آن می‌شود کارنامه بسیار موفقی در سال گذشته دارد اما وقتی خودرو وارد بازار می‌شود متغیرهایی مثل تورم و نرخ ارز قیمت را متأثر می‌کند.
سخنگوی وزارت صمت از منتقدان خواست منصفانه در مورد این صنعت اظهار نظر کنند و در حالیکه می‌دانند تورم و تغییرات نرخ ارز (که وزارت صمت کنترلی روی آن ندارد) باعث افزایش قیمت خودرو می‌شود این وزارتخانه را مقصر جلوه ندهند.
وی ادامه داد: در یک سال گذشته تولید خودرو با رشد ۴۰ درصدی بالاترین رشد را در اقتصاد ایران و یکی از بالاترین رشدها در صنعت خودرو سازی جهان را به خود اختصاص داد و با اختیاراتی که از سران قوا گرفت توانست هزینه تمام شده تولید خودرو را کاهش دهد.
مشاور وزیر صمت اضافه کرد: سال ۱۴۰۱ این صنعت در تحویل خودرو ۴۲ درصد رشد داشت و معلوم نبود اگر رشد بالای تولید و کاهش هزینه تمام شده خودرو محقق نمی‌شد الان بازار خودرو در چه وضعیتی بود.
وی در عین حال گفت: وزارت صمت نگران گرانی خودرو و فشاری که بر طبقات متوسط و کم درآمد می‌آورد است اما ابزاری برای مهار تورم و نرخ ارز ندارد.
قالیباف با اشاره به اینکه خودرو بیش از ۸۰ درصد وقت و انرژی وزیر و مدیران وزارت صمت را به خود اختصاص داده است و این ناشی از درک دغدغه و حساسیت جامعه نسبت به این موضوع است گفت: اینکه مسئولی بدون در نظر گرفتن مسائل کلان اقتصاد نسبت به گرانی خودرو انتقاد کند ممکن است برای مردم جذاب باشد اما کل واقعیت این صنعت نیست.
این مقام مسئول در وزارت صمت گفت: آیا کالایی سراغ دارید که مردم از قیمت آن راضی باشند؟ وقتی برای ده سال قدرت خرید کاهش و تورم افسار گسیخته بر اقتصاد حاکم شود نمی‌توان عرض یک سال قیمت‌ها از جمله قیمت خودرو را تثبیت کرد.
سخنگوی صمت افزود: در سال جاری طبق برنامه تولید شرکت‌های خودروساز نزدیک به ۲ میلیون خودرو ساخته می‌شود و بازار از سمت عرضه به نقطه اشباع می‌رسد.



منبع : مهر نیوز