لوگو-لیفتراک-خالد-khaled-liftrack

0172 188 0912

آمارها نشان دهنده پویایی و حرکت رو به جلوی اقتصاد استان قزوین است |به گزارش لیفتراک خالد، محمدمهدی اعلایی ظهر شنبه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان قزوین اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ با وجود پستی‌ها و بلندی‌ها و مسائل اقتصادی کشور شاخص‌های خوبی در استان قزوین رقم خورد که این مهم نشان دهنده پویایی بخش اقتصادی و حرکت رو به جلو استان است.

وی افزود: در سال گذشته عمده واحدهای تولیدی که با مشکلاتی رو به رو بودند احیا شدند و احیای برخی دیگر هم همچنان در دستور کار قرار دارد و امیدواریم امسال به نتیجه مشخصی دست پیدا کند.

اعلایی گفت: استان قزوین در سال پیش عناوین مختلفی از جمله رتبه نخست کمترین نرخ بیکاری کشور، بیشترین سرمایه گذاری خارجی کشور، رتبه برتر در بهبود فضای کسب و کار، کاهش کسری تراز تجاری و بسیاری از موضوعات اقتصادی را کسب کرده است که نشان دهنده وضعیت خوب اقتصادی در استان است.

استاندار قزوین با اشاره به راهبرد سال ۱۴۰۳ مبنی بر جهش تولید با مشارکت مردم اضافه کرد: امسال بناست مشارکت مردم در تولید افزایش یابد، موضوعی که باید در شقوق مختلف دنبال شود و برای آن سازوکار اجرایی تهیه شود.

نماینده عالی دولت در استان اظهار داشت: مصرف بهینه حامل‌های انرژی یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند توسط مردم دنبال شود چراکه مصرف بی رویه انرژی گاز و برق به کاهش تولید منتهی می‌شود و کاهش تولید هم یکی از عوامل افزایش تورم است.

وی افزود: تأمین مالی دیگر موضوعی است که باید در مجموعه‌هایی مانند تشکل‌های صنفی، اتاق بازرگانی و مجموعه دولت برنامه ریزی و روش‌هایی برای تأمین مالی فعالیت‌های اقتصادی با مشارکت مردم ایجاد شود چراکه نقدینگی سرگردان قابل توجهی در جامعه وجود دارد و اگر روش‌هایی برای جذب آنها اتخاذ شود می‌توان مشکلات تولید را کاهش داد.

استاندار قزوین اضافه کرد: یکی از ظرفیت‌های توسعه‌ای استان بخش خدمات است، موضوعی که در چند سال اخیر رشد آن چشمگیر بوده است و این مهم باید به عنوان یکی از مزیت‌های استان به ویژه در سه حوزه مورد توجه قرار داد.

نماینده عالی دولت در استان اظهار داشت: گردشگری یکی از موضوعاتی است که در حوزه خدمات به شکل چشمگیری ظرفیت دارد و می‌توان با مناسب سازی زیرساخت‌ها، مناسبت سازی و استفاده مناسب از مسافران عبوری و اقامتی به رشد اقتصادی این حوزه کمک کرد.

وی با بیان اینکه مقوله دیگر در حوزه خدمات، موضوع حمل و نقل است که با توجه به ظرفیت استان به شدت مورد توجه است، افزود: در یک استان پویای اقتصادی مانند قزوین سیستم حمل و نقل به صورت سنتی اداره می‌شود و این سیستم باید به روز و حرفه‌ای دنبال شود چراکه موقعیت جغرافیایی و اقتصادی استان مناسب سرمایه گذاری است.

اعلایی در ادامه با اشاره به وضعیت مطلوب ورزش استان در سال‌های اخیر و تأثیر آن در رشد اقتصادی استان گفت: سال گذشته یکی از پرافتخار ترین ایام ورزشی تاریخ استان بود و استان در میزان ورودی‌های المپیک و همچنین ورود تیم شمس آذر به لیگ برتر یک سال پرافتخار را سپری کرد.

استاندار قزوین با بیان اینکه تعداد سهمیه‌های کسب شده المپیک در طول تاریخ ورزش استان قزوین بی سابقه است و همچنان امیدوار به المپیکی شدن چند ورزشکار استان هستیم تا این افتخار آفرینی تکمیل شود.

نماینده عالی دولت در استان اظهار داشت: ورود جدی، با انگیزه و علمی شمس آذر در مسابقات فوتبال که امروز تبدیل به شگفتی ساز لیگ برتر شده است یکی دیگر از افتخارات ورزشی استان است که با کمترین حمایت‌های مالی از طرف بخش خصوصی، توجهات را به سمت استان جلب کرده است و این موضوع به اقتصاد استان کمک خواهد کرد.

وی افزود: البته استان پیشینه تاریخی مطلوبی را در حوزه ورزش دارد ولی تمرکز مجموعه مدیریتی استان در حوزه ورزش باعث شکوفایی هرچه بیشتر آن شده است، البته همچنان انتظار از بخش خصوصی برای ورود به این حوزه بالاست و امیدواریم حمایت‌های بیشتری صورت گیرد.منبع : مهر نیوز