فوریه 03 2018 0دیدگاه

الزامات گرفتن مجوز رانندگی لیفتراک(بخش اول)

در مقالات قبلی درمورد نحوه اجاره لیفتراک و موارد مهمی که قبل از اجاره لیفتراک باید در نظر گرفته شوند صحبت کردیم. در این مقاله می خواهیم شما را با شرایط گرفتن گواهی رانندگی لیفتراک آشنا کنیم. در زیر به توضیح آن می پردازیم.

باید بدانید که الزامات و شرایط چندان زیادی برای راندن یک لیفتراک وجود ندارد اما شرایط زیر می تواند یک خط مشی مشخص را به تصویر بکشد:

سن

مجموعه قوانین تصویب شده شیوه و دستورالعمل HSC بیان می دارد که کودکان زیر حداقل سن ترک مدرسه هرگز نباید لیفتراک را برانند، این امر بدین معناست که شما میتوانید از سن 16 سالگی اغاز به راندن لیفتراک نمایید اما در جای دیگری تصریح می کند که اپراتورهای لیفتراک در اسناد باید حداقل هجده سال داشته باشند.

عملا غالب اموزش دهندگان فرد زیر هفده سال را اموزش نداده و ضمنا همچنین بیشتر کارفرمایان افراد زیر هجده سال را بعلت محدودیت های موجود ناشی از وزن لیفتراک و محل کار کردن انها،استخدام نمی کنند. قوانین ترافیک جاده ای هنگامی اعمال خواهند شد که لیفتراک در جاده های عمومی کار میکند و بدین ترتیب سن هفده سال برای کامیون های تا 3.5 تن، هجده سال برای کامیون های تا 7.5 تن و بیست و یک سال برای تجهیزات سنگین تر مقرر شده است.

گواهینامه رانندگی

شما نیازی به داشتن یک گواهینامه رانندگی برای کار با یک لیفتراک ندارید و هیچ الزام قانونی برای انجام این کار وجود ندارد مگر اینکه شما نیز مایل به راندن یک لیفتراک در بزرگراه عمومی باشید. در این صورت شما و خودرویتان باید قوانین ترافیک جاده ای مربوطه را رعایت نمایید.

آمادگی جسمانی و پزشکی

رانندگان لیفتراک مسئولیت برخی از قطعات سنگین تجهیزات را بر عهده دارند و بنابراین اینکه اپراتورها در سطح مناسب امادگی جسمانی و پزشکی برای انجام کاری باشند که مسئولیتش را پذیرفته اند، از اهمیت بالایی برخوردار است. این ملاحظات پزشکی در صفحات هشت و نه دستورالعمل 6HSG توسط اداره بهداشت و ایمنی بدینگونه بیان شده است:

“این رویه خوبی برای تمامی اپراتورها و متصدیان بالقوه است که برای تناسب جسمانی و امادگی پزشکی پیش از استخدام و مجددا در فواصل منظم در میانسالی مورد معاینه قرار گیرند. ازمایش و معاینه در چهل سالگی و پس از ان در فواصل پنج ساله تا شصت و پنج سالگی توصیه می شود. اپراتورهای بالای 65 سال باید هر سال مورد معاینه قرار گیرند. ازمایش و معاینه همچنین در تمام موارد بعد از غیبت ناشی از تصادف یا بیماری بیش از یک ماه یا پس از یک دوره کوتاه تر در صورتیکه به نظر برسد احتمال دارد بیماری بر سلامتی و امادگی جسمانی فرد برای کار تاثیر گذاشته باشد،توصیه می شود”.

در توضیحات بالا در مرد موارد تاثیرگذار در اخذ مجوز رانندگی لیفتراک صحبت کردیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد لیفتراک و موارد تاثیر گذار برای گرفتن مجوز لیفتراک و یا اجاره لیفتراک با شما در میان بگذاریم. برای کسب اطلاعات از نحوه اجاره لیفتراک و هزینه های آن با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

modir